Friday
Jun272014

Film polski "Wszystko co kocham"

Polski film w Domu Polskim

“Wszystko co kocham”

 

Nie było łatwo dorastać w okresie poprzedzającym Stan wojenny, ani tym bardziej w trakcie jego trwania. „Wszystko co kocham” to film o młodzieńczej fascynacji muzyką, o pierwszej miłości, o rzeczach ważnych, o wolności i buncie.

Najdłużej oklaskiwany film w konkursie na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to ważna opowieść dla tych, którzy dobrze pamiętają lata 80-te.

Jacek Borcuch, reżyser i scenarzysta tego filmu zatrudnił młodych aktorów i tych bardziej znanych po to by stworzyć ciekawą opowieść o życiu i  pierwszych razach jakie się nam przytrafiają.  Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Andrzej Chyra, Katarzyna Herman czy Marek Kalita to tylko niektórzy aktorzy, na których warto zwrócić uwagę w tym filmie…

Bohaterowie filmu to młodzi ludzie kończący szkołę średnią, którym przyszło żyć w burzliwych dla historii Polski czasach. Akcja rozgrywa się na polskim Wybrzeżu, gdzie na tle dyskretnie zarysowanych wątków o walczącej o wolność i demokrację Solidarności oraz przygotowaniach władz komunistycznych do wprowadzenia stanu wojennego, widz śledzi perypetie wkraczających w dorosłość szkolnych przyjaciół. Ich pierwsze fascynacje seksem, tęsknoty za prawdziwą miłością, pierwsze sercowe i rodzinne dramaty. Jeszcze niewiele wiedzą o życiu, nie mają doświadczenia w kontaktach z płcią odmienną, ale podążają swoimi drogami, próbują realizować marzenia, zapewnić sobie lepsze jutro. Niełatwo jest jednak dorastać w PRL - u, myśleć o normalnym życiu i przyszłości pod peerelowskimi rządami. 
Jest wiosna 1981 r. W nadmorskim miasteczku wraz z rodzicami i młodszym bratem Staszkiem mieszka Janek, syn oficera marynarki wojennej i pielęgniarki. Wraz z bratem i przyjacielem Kazikiem gra w zespole punkrockowym o nazwie WCK (Wszystko, co kocham), którego jest założycielem. Razem organizują próby, szykując się na festiwal w Koszalinie. Janek zakochuje się w szkolnej koleżance Basi, której ojciec jest działaczem Solidarności i uważa, że jego córka nie powinna zadawać się z synem "partyjniaka". Wygląda na to, że rodzące się między nimi uczucie jest z góry skazane na przegraną. Czy młodzi ludzie odnajdą więc w sobie tyle siły, by jednak nie wyrzec się zakazanej miłości?
Tymczasem nadchodzi koniec roku. Przyjaciele oblewają na plaży to radosne wydarzenie. Basia wyjeżdża na wakacje do rodziny do Niemiec, a Janek już zaczyna tęsknić. Jego smutek po wyjeździe dziewczyny łagodzi nadejście długo oczekiwanego listu. Na wieść, że zespół WCK jednak zaśpiewa w Koszalinie, radość muzyków nie ma końca. Koszaliński występ na długo zapadnie w pamięci członków grupy i ich wielbicieli. 
Beztroskie młodzieńcze lata przyjaciół przerywają nagle dramatyczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. W wystąpieniu telewizyjnym gen. Jaruzelski ogłasza, że Rada Państwa wprowadziła o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Związek Janka i Basi zostaje wystawiony na ciężką próbę. Ojca dziewczyny aresztują za "wywrotową" działalność, ojciec Janka jest teraz wielką szychą. Przepełniona żalem Basia nie chce już widywać się z chłopakiem. Janek nawiązuje przelotny romans ze starszą od siebie kobietą, sfrustrowaną i zaniedbywaną żoną ważnego komisarza Sokołowskiego. Kiedy mężczyzna domyśli się prawdy, będzie mścił się jeszcze bardziej. Choć komisarz odwoła występ zespołu na szkolnym balu, młodzi ludzie nie dadzą się zastraszyć i stłamsić. Zdobędą się na odwagę, by wykrzyczeć swój ból, nienawiść, wściekłość.

Film który trzeba zobaczyć!

 

 

 

 

Dom Polski, 11 lipca, 2014 godz. 19:30

Dla dzieci w tym czasie ciąg dalszy serial “Wakacje z duchami”

Zapraszamy, wstep wolny

Film ma angielskie tłumaczenia można więc zaprosić znajomych Amerykanów. Kawiarnia “U Dziadka” otwarta przed i w trakcie projekcji filmu. 

Monday
Jun232014

Turniej Tenisa Towarzystwa Biblioteki Polskiej

INVITATION

 

The Polish Library Association would like to invite you to the PLBA TENNIS TOURNAMENT 2014.

The tournament will be arranged as in the previous years and will take place on Sept 6th (Sat) from 9:30 AM to 6 PM. This day is not Labor Day, it will be Tennis Day. Every participant will play at least two matches, and matches will be limited to one set. The tournament will be open to all tennis players (regardless of gender and age) from the Polish Community.

 

Please sign up only with Edward Kolinski (e-mail: edkolins@frontier.com, phone: 503-531-9219.  The latest signup date is August 30, 2014 (one week before the tournament.

If you are new to our PLBA tournament please inform us about your age and skill level.

 

We will limit the number of participants to 32. The signup fee is $15 per person (which includes balls, sandwiches and drinks for the players). Juniors under 18  are free from fees.

We are looking for donors of prizes, (we have a limited budget and have to rent the 6 courts for the whole day).

 

The tournament will take place at Portland Community College – Rock Creek campus,  the same place as previously.

Please sign up as soon as possible. Don’t miss this great opportunity to have a picnic, meeting other tennis players, and learn as much as possible about tennis.

 

Tournament Committee members responsible for the event:

                                            Name                  Phone E-mail

Coordinator                  Edward Kolinski    503-531-9219    edkolins@frontier.com

 

Tournament Director    Jerzy Kolinski        503-629-0777    jerzy111@yahoo.com.

 

      Technical Consultant    Edward Korfanty   503-452-8267     ekorfanty@comcast.net

 

Member                        Andrzej Golonka    503-645-2056       ansylon@frontier.com  

 

Member                        Ignacy  Stawarz      503-645 5208

 

The Hostesses of the Tournament:  Karolina Kolinski & Dorota Kolinska.

 

Thursday
Jun122014

Polski film w Domu Polskim

Polski film w

Domu Polskim

Towarzystwo Biblioteki Polskiej

Zaprasza na film

“Dzień Świra”

Świr taki jak my.

Film roku 2002

a także uznany za

“najciekawszy film ostatniego 25 lecia”.

 

 

 

 

 

            Za Ewelina Nasiadko 6 czerwca 2002

        Adam Miauczyński, typowy życiowy nieudacznik, inteligent borykający się z problemami natury emocjonalnej i erotycznej, jest bohaterem filmu Kotarskiego jakim jest śmieszny i szyderczy "Dzień Świra".

       Kim jednak jest Adaś Miauczyński?

       Bohater to 49-letni rozwiedziony nauczyciel języka polskiego. Boryka się z przygnębiającą go codziennością - samotnością, ludzką głupotą. Jego życie to ustalone rytuały i nieprzerwana konwersacja z samym sobą.

 

        Bohater jest numeromanem. hipochondrykiem i lekomanem.

 jest samotnym rozbitkiem. Jak we wszystkich filmach Koterskiego jest przykładem upadku człowieka, jego wewnętrznego rozkładu, objawiającego się na zewnątrz rozpadem więzi rodzinnych

         Emocje uwalniane są poprzez folgowanie fizycznym popędom, głównie seksualnym (choć akurat w "Dniu Świra" partnerem bohatera jest on sam").

 

 

       Bohater przede wszystkim jest Polakiem. Jego perypetie kryją bowiem treści typowo polskie, dotyczące przywar naszych rodaków, rodzimych kompleksów i ograniczeń. "To film o naszym malkontenctwie, o niemożnościach, o marazmie inteligenta, który nie potrafi znaleźć sposobu na życie i czeka, że dobrobyt i szczęście spłyną mu w ręce same".

 

       Kondrat w roli tytułowej stworzył niezwykłą kreacjęi. Jego Adaś jest prawdziwie zmęczonym życiem człowiekiem, którego nęka przyziemność, którego sens życia niszczony jest przez czynności, którym zmuszony jest poświęcać czas.

        Jego bohater, choć nieudacznik, dzięki znakomitej grze Kondrata jest na tyle silną osobowością, że mimo dłużyzn scenariuszowych (a takie niestety się zdarzają) i nieuniknionej powtarzalności pewnych schematów udaje mu się przyciągnąć i rozśmieszyć widza.

 

       Pozostaje mi więc tylko polecić film miłośnikom aktorskiego kunsztu Kondrata, fanom niewybrednego poczucia humoru, a także wszystkim tym, którym życie daje czasem po prostu w kość.

 

       “Już nie mogę. Jestem skrajnie zmęczony, a przecież jest dopiero rano...”

Zapraszamy

Piątek, 27 czerwca, 2014  godzi 19:30 Dom Polski

Wstęp wolny

 

 

Wednesday
Jun112014

Jezyk polski na PCC Willow Creek Campus

JEZYK POLSKI - KONWERSACJE POZIOM 1

34261

Willow Creek Center / WCC /  Sala 204

 

 

  06:30 -08:20 wieczorem

 WTOREK

24-Czerwiec -2014 do 12-Sierpna -2014

 

 

Instruktor: Dorota R Zukowska

"Hurra! po polsku 1", podrecznik studenta i zeszyt cwiczen

Koszt: $109.00

 

 

9LAN611Y Polish Conversation: Level 1

 

Willow Creek Center / WCC /

 

 

 

 

 

Instructor: Dorota R Zukowska

books: "Hurra! po polsku 1", podrecznik studenta i zeszyt cwiczen

Tuition: $109.00

 

Room 204   course #34261

24-Jun-2014 thru 12-Aug-2014   6:30 PM – 8:20 PM

Friday
May092014

Wybory do Parlamentu Europejskiego - komunikat nr 1

Konsulat Generalny RP w Los Angeles zawiadamia, że 19 lutego 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wydał postanowienie, w którym zarządził wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym z 2011 r. głosowanie w Stanach Zjednoczonych Ameryki odbędzie się w sobotę, 24 maja 2014 r. w godzinach 7.00-21.00.

Click to read more ...